Interview
przygotowania i przebieg

Za│≤┐my, ┐e pierwsze kroki mamy ju┐ za sob▒: zebrali╢my wszystkie niezbΩdne informacje o firmie i o stanowisku, na kt≤re siΩ aplikujemy, jasno sprecyzowali╢my nasze predyspozycje i preferencje zwi▒zane z przysz│▒ prac▒ oraz cel rozmowy. Jedyne, co pozostaje, to udaµ siΩ z wiar▒ w sukces na interview!

Ubranie
Zanim jednak wyruszymy na podb≤j rynku pracy, musimy rozwa┐yµ jeszcze jedn▒ kwestiΩ - w co siΩ ubraµ. Sprawa wcale nie jest taka b│aha, jakby siΩ wydawa│o. Nie chodzi jedynie o poprawienie w│asnego samopoczucia- podczas spotkania wszystko jest poddawane ocenie: nie tylko to, co i jak m≤wimy, ale r≤wnie┐ jak siΩ zachowujemy i wygl▒damy. Str≤j jest w stanie wiele o nas powiedzieµ. Przede wszystkim powinien podkre╢laµ nasz szacunek dla rozm≤wcy i ╢wiadczyµ o tym, ┐e potrafimy zachowaµ siΩ stosowanie do sytuacji. Oczywi╢cie nie jest istotny modny fason, liczy siΩ schludno╢µ i adekwatno╢µ stylu. Zazwyczaj odradza siΩ ekstrawagancjΩ w ubiorze, choµ oczywi╢cie wiele zale┐y od stanowiska, o kt≤re siΩ ubiegamy, czy zwyczaju w firmie. Je┐eli staramy siΩ o posadΩ, w przypadku kt≤rej wymagana jest nieprzeciΩtna pomys│owo╢µ czy odchodzenie od konwencji np. w dziele kreatywnym agencji reklamowej, mo┐na popu╢ciµ wodze fantazji i za│o┐yµ co╢ odlotowego. Je╢li natomiast chcemy pracowaµ w biurze, lepiej postawiµ na stonowan▒, klasyczn▒ elegancjΩ.

Przybycie
PamiΩtajmy o tym, ┐e na rozmowΩ kwalifikacyjn▒ pod ┐adnym pozorem nie wolno nam siΩ sp≤╝niµ! Nie nale┐y jednak popadaµ w drug▒ skrajno╢µ i przyje┐d┐aµ du┐o za wcze╢nie. Zameldowanie siΩ w firmie p≤│ godziny przed czasem mo┐e postawiµ gospodarzy w niezrΩcznej sytuacji. Po pierwsze, niepotrzebnie absorbujemy cz│onk≤w personelu, kt≤rzy czuj▒ siΩ zobligowani, by siΩ nami zaj▒µ. Osoba, z kt≤r▒ siΩ um≤wili╢my mo┐e czuµ dyskomfort wiedz▒c, ┐e kto╢ musi na ni▒ czekaµ, a w rezultacie nasza nadgorliwo╢µ mo┐e spowodowaµ niechΩtne nam nastawienie rozm≤wcy. Poza tym przyje┐d┐aj▒c wcze╢niej mo┐emy niechc▒cy natkn▒µ siΩ na naszego poprzednika-konkurenta, czego czΩsto chc▒ unikn▒µ zatrudniaj▒cy. Aby nie sprawiaµ k│opot≤w, najlepiej przybyµ na miejsce na p≤│ minuty do piΩciu minut przed czasem. Pierwsze kroki nale┐y skierowaµ do recepcji i tam poinformowaµ o um≤wionej wizycie.

Pocz▒tek interview
NastΩpuje wa┐na chwila - spotkanie z osob▒ prowadz▒c▒ rozmowΩ. Pierwszy podaje rΩkΩ gospodarz. Je╢li zaproponuje nam co╢ do picia, nie nale┐y siΩ krygowaµ i odmawiaµ jedynie z grzeczno╢ci. Najlepiej poprosiµ o zimny nap≤j - jest z nim mniej k│opotu ni┐ z gor▒cym.

Interview
WiΩkszo╢µ pyta± zadawanych w czasie interview mo┐na przewidzieµ. Je╢li chcecie naprawdΩ dobrze siΩ do nich przygotowaµ, nie wystarczy tylko mniej wiΩcej wiedzieµ, co chcemy przekazaµ. Przynajmniej przed pierwszym spotkaniem dobrze jest znale╝µ krytycznego s│uchacza - dopiero przy takiej pr≤bie okazuje siΩ, czy nie mamy trudno╢ci z jasnym i zwiΩz│ym przekazaniem naszych my╢li, z efektownym ubieraniem ich w s│owa. Zastan≤wmy siΩ tak┐e, o co my chcieliby╢my spytaµ potencjalnego pracodawcΩ - z pewno╢ci▒ dostaniemy szansΩ zadania kilku pyta± pod koniec rozmowy (patrz Przewodnik Kariery - "Role siΩ odwracaj▒")
Jak odpowiadaµ na pytania? Najwa┐niejsze to wypa╢µ przekonuj▒co, naturalnie i swobodnie. Bardzo niedobrze, gdy nasze wypowiedzi sprawiaj▒ wra┐enie wyuczonych i nieszczerych. Powa┐nym b│Ωdem jest kreowanie siΩ na osobΩ, od kt≤rej w rzeczywisto╢ci r≤┐nimy siΩ znacznie. Nale┐y unikaµ m≤wienia nieprawdy lub mocnego "podbarwiania" - po pierwsze jest to │atwe do wykrycia (charakterystyczne dla rozm≤w o pracΩ jest dr▒┐enie tematu, podchodzenie do tego samego z kilku stron), a po drugie nale┐y pamiΩtaµ, ┐e interview to nie gra, walka czy negocjacje. Tak┐e w naszym interesie jest to, by╢my zostali dobrze rozpoznani. Stworzenie fa│szywego wizerunku w│asnej osoby nie pomo┐e w podjΩciu w│a╢ciwych decyzji ani nam, ani pracodawcy, mo┐e nas natomiast postawiµ w niezwykle niezrΩcznej sytuacji, gdy dostaniemy pracΩ i k│amstwa wyjd▒ na jaw. Oczywi╢cie przedstawiajmy siebie jak najkorzystniej, nie b▒d╝my zbyt skromni, nie b≤jmy siΩ m≤wiµ o sobie bardzo dobrze. M≤wmy zdecydowanie, ale bez zadufania czy arogancji. Pod ┐adnym pozorem nie przerywajmy prowadz▒cemu. PamiΩtajmy, ┐e to on jest gospodarzem i osob▒ dyktuj▒c▒ warunki - my powinni╢my siΩ dostosowaµ. Szanujmy czas naszego rozm≤wcy - na pytania odpowiadajmy zwiΩ╝le i konkretnie, nie wchod╝my w szczeg≤│y, je╢li nie jeste╢my o nie pytani. Gdy pracodawca wymaga od kandydat≤w dobrej znajomo╢ci jΩzyk≤w obcych, powinni╢my byµ przygotowani na to, ┐e przynajmniej czΩ╢µ rozmowy bΩdzie w nich prowadzona. Je╢li chodzi o ┐arty, to oczywi╢cie mog▒ byµ ozdob▒ rozmowy, ale tu zalecana jest ostro┐no╢µ.
Na koniec rzecz najwa┐niejsza - musimy pozostawiµ wra┐enie osoby pozytywnie nastawionej do ┐ycia, dla kt≤rej problemy s▒ po to, by je rozwi▒zaµ.

Ma│gorzata Hajdak


Powr≤t do przewodnika

Strona g│≤wna Centrum Kariery